"Aktywny powiat cieszyński - program aktywizacji społeczno-zawodowej w obszarze pomocy społecznej"
Projekt zakończono 31 grudnia 2017 roku.
„Aktywny powiat cieszyński – program aktywizacji społeczno-zawodowej w obszarze pomocy społecznej”
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie realizuje Projekt pozakonkursowy pn. „Aktywny powiat cieszyński – program aktywizacji społeczno-zawodowej w obszarze pomocy społecznej” w ramach Osi Priorytetowej IX Włączenie społeczne Działania 9.1 Aktywna integracja Poddziałania 9.1.6 Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Projekt jest realizowany w partnerstwie z Gminami Powiatu Cieszyńskiego: Brenna, Chybie, Cieszyn, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła, Zebrzydowice.
Uczestnikiem Projektu może być:
- osoba niepełnosprawna spełniających jednocześnie następujące kryteria:
- jest w wieku aktywności zawodowej (18-64);
- korzysta ze świadczeń pomocy społecznej, bądź korzystała do 5 lat wstecz;
- mieszka na terenie powiatu cieszyńskiego;
- posiada aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub jego odpowiednik;
- nie korzysta z tego samego typu wsparcia w innych Działaniach i Priorytetach współfinansowanych przez Unię Europejską, w okresie realizacji Projektu pozakonkursowego, w którym bierze udział.
- młodzież w wieku 18-30 lat zagrożona wykluczeniem społecznym, w szczególności osoby przebywające i opuszczające pieczę zastępczą, w tym rodziny zastępcze lub placówki opiekuńczo-wychowawcze, spełniające jednocześnie następujące warunki:
- mieszka na terenie powiatu cieszyńskiego;
- nie korzysta z tego samego typu wsparcia w innych Działaniach i Priorytetach współfinansowanych przez Unię Europejską, w okresie realizacji Projektu pozakonkursowego w którym bierze udział.
W Projekcie mogą brać także udział osoby w wieku 18-30 lat korzystające ze świadczeń pomocy społecznej (bądź do 5 lat wstecz), mieszkające na terenie powiatu cieszyńskiego oraz niekorzystające z tego samego typu wsparcia w innych Działaniach i Priorytetach współfinansowanych przez Unię Europejską, w okresie realizacji Projektu pozakonkursowego w którym bierze udział.
W ramach Projektu organizowane będą:
- kursy, szkolenia dostosowane do indywidualnych predyspozycji oraz potrzeb rynku pracy,
- szkolenia miękkie z zakresu doradztwa zawodowego i psychologii,
- indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, psychologiem,
- indywidualne porady specjalistyczne (psycholog, doradca zawodowy, prawnik),
- wizyty studyjne oraz imprezy integracyjne.
Udział w Projekcie nie zapewnia zatrudnienia ale podwyższa kwalifikacje w każdej dziedzinie życia zawodowego, dzięki czemu Uczestnikowi łatwiej będzie znaleźć pracę.
Osoby zainteresowane oraz spełniające powyższe kryteria proszone są o osobisty kontakt z Biurem Projektu.
Nabór uczestników do Projektu trwa od grudnia 2015 r. do momentu uzyskania wymaganej liczby osób biorących udział w Projekcie.