Rodziny Zastępcze
Do zadań własnych każdego powiatu należy m.in. zapewnienie dzieciom pieczy zastępczej w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W powiecie cieszyńskim średniorocznie funkcjonuje około 170 rodzin zastępczych, w których przebywa ok. 270 dzieci. Zasady tworzenia, finansowania i prowadzenia pieczy zastępczej reguluje ustawa z dnia 9 czerwca 2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zachęcamy do śledzenia strony https://pl-pl.facebook.com/pieczacieszyn/ gdzie zamieszczamy aktualne informacje dla rodzin zastępczych, w tym o poradnictwie, szkoleniach itp.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie jako Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz organizuje szkolenia w tym zakresie, ponieważ, potrzeby związane z rodzicielstwem zastępczym są znacznie większe.
Spełnij marzenia - zostań rodziną zastępczą https://pcprcieszyn.ox.pl/spelnij-marzenia-zostan-rodzina-zastepcz
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub niezawodowej może być powierzone osobom, które spełniają warunki określone w art. 42 do 44 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015r, poz. 332 z późń.zm.), w tym ukończą stosowne szkolenia.
Szczegółowe informacje zawarte są na stronie PCPR - link.
PCPR w Cieszynie uprzejmie informuje, iż poszukuje osoby lub rodziny zainteresowanej pełnieniem funkcji zawodowej rodziny zastępczej o charakterze pogotowia rodzinnego. Z uwagi na szczególny rodzaj powierzonej funkcji, m.in. umiejętność podjęcia się opieki nad dzieckiem w sytuacji kryzysu przez całą dobę - poszukujemy osób mających już doświadczenie w opiece nad dziećmi poprzez dotychczasowe pełnienie funkcji rodziny adopcyjnej, spokrewnionej lub niezawodowej rodziny zastępczej.
Z osobą spełniającą warunki do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej o charakterze pogotowia rodzinnego starosta zawiera umowę- zlecenie o utworzeniu rodziny zastępczej zawodowej, gdzie m.in. wskazuje się zakres i zasady prowadzenia pogotowia rodzinnego.
Zainteresowanym informacji udziela w PCPR: P. Olga Stoszek 33/ 47 77 313 lub P. Barbara Wójtowicz-Kunc 33/ 47 77 200